Dieren met een arbeidscontract

DossierKIEM.VRIJ.04.170
StatusAfgerond
Subsidie€ 19.988
Startdatum1 maart 2020
Einddatum30 november 2020
RegelingKIEM 2019 KIEM-hbo Themavrij
Thema's
  • Duurzame landbouw-, water- en voedselvoorziening
  • Ondernemen: verantwoord en vernieuwend
  • Sleuteltechnologieën en duurzame materialen
  • High Tech Systemen en Materialen (HTSM)
  • Agri & Food
  • Op weg naar veerkrachtige samenlevingen
  • Meten en detecteren: altijd, alles en overal
  • Agro en Food

Honden en paarden worden vanwege hun fysieke- en karaktereigenschappen ingezet voor opsporing, speurwerk en beveiliging/surveillance. Niet elke hond of paard heeft de juiste eigenschappen en mogelijkheden die het geschikt maken voor deze taken. Er vindt een zorgvuldige selectie en gedegen opleiding plaats alvorens de dieren in de praktijk aan het werk gaan. Veel dieren hebben daarbij ook een hechte band met hun (be)geleider of berijder. Daar wordt gezocht naar een juiste match waarbij alles draait om vertrouwen.
Onderzoek naar gedrag van honden en paarden heeft uitgewezen dat met gedragstesten het karakter van honden en paarden gemeten kan worden en daarmee een belangrijke bijdrage kan leveren bij het selectieproces. Naast het gedrag kunnen ook fysiologische stress responsen een aanvulling zijn. Met sensoren kan de reactie van een dier op uitdagingen in de omgeving en interactie met mensen nauwkeurig gemonitord worden.
In de opleiding en wanneer de honden en paarden aan het werk gaan wordt veel van ze gevraagd. Met een arbeidscontract voor onbetaalde tijd is het dan ook belangrijk dat het welzijn van de dieren voldoende aandacht krijgt. Wat is de maximale belasting per dag en hoe is de verdeling ‘vrije’ tijd en ‘werk’?
Het doel van dit project is om met het werkveld en technologiebedrijven te inventariseren waar mogelijkheden en kansen liggen om de selectie, opleiding en het werken in de maatschappij voor honden en paarden voor opsporing, speurwerk en beveiliging/surveillance verder te optimaliseren ten einde het welzijn van de dieren te blijven waarborgen.

Contactinformatie

Aeres Hogeschool

Kathalijne Visser-Riedstra, contactpersoon

Consortiumpartners

bij aanvang project