Mobile manipulator for flexible low-volume manufacturing (Mobi-Flex)
| Dossier | HT.KIEM.03.034 |
|---|---|
| Status | Initieel |
| Subsidie | € 39.910 |
| Startdatum | 1 september 2026 |
| Einddatum | 31 augustus 2027 |
| Regeling | KIEM HighTech 2024-2026 |
De Nederlandse maakindustrie kenmerkt zich door een sterke focus op High-Mix Low-Volume productie. Om concurrerend te blijven, is automatisering essentieel. Echter is voor processen met relatief lage productieaantallen of veel variatie de investering in een automatiseringsoplossingen niet altijd rendabel. Dit wordt veroorzaakt door het relatief kleine aantal producten en beperkte procesduur waarbinnen de investering terugverdient moet worden.
De opkomst van mobiele manipulatoren (de combinatie van een cobot en een autonoom mobiel platform zoals een AMR) biedt een oplossing. Deze systemen kunnen flexibel tussen verschillende werkstations bewegen, waardoor de investeringskosten over meerdere processen gespreid worden. In de praktijk zijn er echter een aantal belangrijke uitdagingen die overwonnen moeten worden om deze systemen succesvol in de praktijk te kunnen gebruiken. Het mobiele platform zorgt namelijk voor een verslechtering van de (herhaal)nauwkeurigheid, waardoor ze voor veel (industriële) processen nog niet geschikt zijn. Daarnaast biedt een mobiele manipulator nieuwe mogelijkheden voor gesynchroniseerde bewegingen (gelijktijdige beweging van robot en AMR) die onderzoek vragen om succesvol toegepast te kunnen worden.
Dit onderzoek bouwt voort op bevindingen uit eerdere onderzoeken naar de inzet van collaboratieve robots voor automatisering van industriële processen. In deze projecten is gekeken naar de inzet van cobots voor het automatiseren van High-mix Low-volume productieprocessen, met de focus op flexibele en adaptieve automatisering zodat systemen zich aan kunnen passen aan een veranderende productieomgeving of product. Hieruit is gebleken dat voor veel automatiseringsvraagstukken een stationaire robot niet effectief of rendabel is en waarbij behoefte is aan een flexibel en mobiele oplossing.
De uitkomst van dit onderzoek draagt bij aan het verhelpen van technische obstakels en geeft het MKB inzicht en handvaten voor het succesvol inzetten van mobiele manipulatoren voor automatiseringsvraagstukken. Daarnaast vormt dit een basis om mobiele manipulatoren in te zetten voor nieuwe automatiseringsvraagstukken die met stationaire robots niet haalbaar zijn.