Music Moves vervolgonderzoek
| Dossier | RAAK.mkb24.012 |
|---|---|
| Status | Lopend |
| Startdatum | 1 september 2026 |
| Einddatum | 31 augustus 2028 |
| Regeling | RAAK-mkb |
| Thema's |
|
Beroerte en de vergrijzing zorgen voor een toenemende zorglast in Nederland. In 2024 stegen personen met een Cerebro Vasculair Accident (PmCVA) in Nederland bekend bij de huisarts naar 558.600, 70% was 65 jaar en ouder. Een CVA leidt tot grote ziektelast voor zowel patiënt als omgeving, met verlies van kwaliteit van leven door onder andere problemen op het gebied van lopen en balans, wat het valrisico verhoogt (1–3).
Fysiotherapie gericht op het verbeteren van loopvaardigheden is bewezen effectief binnen de CVA-revalidatie, maar fysiotherapeuten en patiënten zien verbeterpunten. Fysiotherapeuten en patiënten hebben behoefte aan vernieuwende behandelmethoden voor het vergroten van de zelfredzaamheid, meer variatie in behandelingen om zo de therapietrouw en motivatie te vergroten en de levenskwaliteit van personen met CVA te verbeteren (4–6).
Muziek toepassingen lijken een waardevolle toevoeging te zijn op de fysiotherapeutische oefentherapie gericht op het verbeteren van loopvaardigheden. Mede doordat muziekbeleving zowel motorische circuits motivatiegebieden (dopamine) in de hersenen activeert(7,8). Bovendien blijkt uit eerder onderzoek, waaronder een door KIEM gesubsidieerde pilotstudie, dat fysiotherapeuten en patiënten het leuker en makkelijker vinden om te bewegen op muziek (5,6,8).
Toch is er in de praktijk weinig kennis over het inzetten van muziek in de fysiotherapie (5,6). Vanuit de praktijk is er is vooral vraag naar enerzijds handvatten en methoden voor het toepassen van muziek bij personen met CVA (PmCVA) en anderzijds bewijs dat het naast functionele voordelen ook voordelen heeft voor drukvermindering op de fysiotherapeutische zorg (4–6,9).
Dit project bouwt voort op de genoemde pilotstudie en onderzoekt met een single case experimental design en mixed method (n=25) hoe muziek effectief ingezet kan worden binnen de fysiotherapeutische oefentherapie gericht op het verbeteren van loopvaardigheden bij PmCVA(5). Deze studie richt zich op effecten op motorische parameters en mentaal welbevinden, in co-creatie met de praktijk waarbij de patiënt centraal staat.
Contactinformatie
Anne Verhagen, contactpersoon
Consortiumpartners
bij aanvang projectNetwerkleden
bij aanvang project- Fysiotherapie Bouwens B.V.
- Koninklijk Nederlands Genootschap voor Fysiotherapie
- Maatschap Groepspraktijk voor Fysiotherapie de Bundeling
- Muziektherapeut
- Open Universiteit
- Revalidatie Friesland B.V.
- Stichting Mijzo