Na de hack: AI voor herstel van het mkb in de logistiek
| Dossier | LOG.KIEM.02.010 |
|---|---|
| Status | Lopend |
| Subsidie | € 40.000 |
| Startdatum | 2 februari 2026 |
| Einddatum | 29 januari 2027 |
| Regeling | KIEM Logistiek 2024-2026 |
| Thema's |
|
De logistieke sector digitaliseert in hoog tempo, wat zorgt voor meer efficiëntie, maar ook voor grotere risico’s op cyberaanvallen en digitale storingen (hierna: cyberincidenten). Vooral mkb-bedrijven in de logistiek zijn kwetsbaar, omdat zij vaak niet beschikken over de kennis, middelen en motivatie om snel te herstellen na een cyberincident. Zulke incidenten kunnen niet alleen hun eigen bedrijfsvoering raken, maar de hele logistieke keten ontwrichten, met grote economische gevolgen.
Dit project onderzoekt hoe artificiële intelligentie (AI), waaronder technieken zoals machine learning en patroonherkenning, kan bijdragen aan het versterken van het digitaal herstelvermogen van mkb-bedrijven in de weggebonden logistiek. Deze technieken worden al succesvol ingezet voor toepassingen als routeplanning en voorraadbeheer in de logistieke sector. De mogelijkheden om AI te gebruiken bij herstel na cyberincidenten zijn echter nog nauwelijks onderzocht.
Door literatuuronderzoek, interviews en focusgroepen worden door het beoogde consortium de kansen, drempels en risico’s bij het inzetten van AI in kaart gebracht. Het project levert concrete inzichten, praktische aanbevelingen en een routekaart voor mkb-bedrijven op om hun digitale veerkracht met AI te vergroten. Daarnaast worden randvoorwaarden voor een verantwoorde en veilige toepassing van AI onderzocht. De resultaten worden breed gedeeld via onderwijs, workshops, openbare publicaties en vakbeurzen, zodat ze direct toepasbaar zijn binnen de sector. Het onderzoek draagt hiermee bij aan de versterking van de cyberweerbaarheid van kwetsbare mkb-bedrijven en aan een stabiele, toekomstbestendige logistieke sector in Nederland, beter bestand tegen cyberincidenten.
Contactinformatie
Rick van der Kleij, contactpersoon
Consortiumpartners
bij aanvang project- AuditAgent B.V.
- E. van Wijk Logistics B.V.
- J. Heebink Internationaal Transport- en Expeditiebedrijf B.V.
- Rietveld Holding B.V.