Ontwerpkracht in Sociaal Werk: Leren van Co-creatie met Ouderen, Vrijwilligers en Professionals

DossierMV.KIEM.02.101
StatusInitieel
Subsidie€ 40.000
Startdatum1 februari 2026
Einddatum31 januari 2027
RegelingKIEM Maatschappelijk Verdienvermogen (MV) 2024-2026
Thema's
  • Gezondheid en Welzijn
  • Sleuteltechnologieën en duurzame materialen
  • Veerkrachtige samenleving: in wijk, stad en regio
  • Creatieve industrie
  • Bètatechniek
  • Gezondheidszorg
  • Sociale Studies
  • Maatschappelijk Verdienvermogen 24-27

De arbeidsvraag naar sociaal werkers neemt sneller toe dan het aanbod, waardoor de druk op professionals toeneemt. Technologische innovatie kan bijdragen aan het terugdringen van het arbeidsmarkttekort. Toch blijft effectieve en duurzame integratie van deze interventies in de praktijk achter, ondanks dat er vele innovaties bestaan en interesse vanuit de praktijk toeneemt.
Het ontwikkelen en verbeteren van interventies met een digitale component vraagt om een ontwerpgerichte aanpak om de interventie effectief en verantwoord te integreren in het sociaal werk. Dit project wil de kennis versterken over hoe ontwerpkracht kan worden ingezet in het sociaal werk om interventies met een digitale component duurzaam te ontwikkelen en te verbeteren.
In dit project dient de bestaande interventie ‘Vind Gezelschap’ als casus. Vind Gezelschap is een digitale tool en bijbehorende aanpak die offline sociale verbinding tussen ouderen stimuleert. De interventie wordt toegepast bij welzijnsorganisatie Alifa en is in samenwerking met technologie- en ontwerporganisatie Anchor Solutions ontwikkeld. Beide organisaties hebben de wens om deze interventie te verbeteren. De potentie kwam namelijk naar voren in eerder onderzoek, waaruit bleek dat sociale relaties worden gestimuleerd. Er werden echter ook knelpunten in gebruiksgemak en toegankelijkheid geïdentificeerd.
Dit onderzoeksproject richt zich op de vraag: “Hoe kan ontwerpkracht in het sociaal werk worden ingezet bij de ontwikkeling van interventies met een digitale component, zoals Vind Gezelschap?” Dit wordt onderzocht door de lectoraten Social Work en Industrial Design van Saxion Hogeschool in samenwerking met Alifa en Anchor Solutions.
Vind Gezelschap wordt in drie rondes samen met ouderen, vrijwilligers en welzijnswerkers verbeterd en getest. Door deze co-creatieve en iteratieve aanpak leren we hoe ontwerpkracht kan bijdragen aan interventies in het sociaal werk. De opgedane inzichten worden gebundeld in een vakpublicatie en visueel en toegankelijk kennisproduct, zodat het sociaal werk en ontwerpers hiervan kunnen profiteren in de ontwikkeling van duurzame en passende ondersteuning.

Contactinformatie

Saxion

Angelique Tinga, contactpersoon

Consortiumpartners

bij aanvang project
  • Anchor Solutions
  • Stichting Alifa

Netwerkleden

bij aanvang project
  • Stichting De Welle
  • Stichting ViaVie Welzijn
  • Stichting WonenPlus Alkmaar
  • Werkplaats Sociaal Domein Twente