Veelzijdig bewegen ter bevordering van de botgezondheid van wielrenners
| Dossier | HBOPD.02.06.004 |
|---|---|
| Status | Initieel |
| Startdatum | 1 september 2026 |
| Einddatum | 28 februari 2029 |
| Regeling | Hbo-postdoc 2025-2030 |
| Thema's |
|
Hoewel sporten gezond is, kan een eenzijdige sportbelasting nadelige gevolgen hebben voor de botgezondheid. De Beweegrichtlijnen onderstrepen daarom het belang van botbelastende oefeningen naast duurinspanning. Wielrennen voorziet hier nauwelijks in. Wielrenners hebben dan ook opvallend vaak een lage botdichtheid, doordat het skelet weinig wordt blootgesteld aan schokbelasting en variatie. De botten krijgen dan onvoldoende prikkels om sterk te blijven. Dit verhoogt het risico op botbreuken, met name bij valpartijen. Vooral de botten van het bovenlichaam, zoals pols en sleutelbeen, zijn kwetsbaar. Tegelijkertijd wordt in de praktijk weinig gebruikgemaakt van effectieve, botbelastende trainingsvormen, omdat het onduidelijk is welke oefeningen werken, hoe intensief ze moeten worden uitgevoerd en hoe ze in te passen zijn in een druk trainingsschema zonder de fietsprestatie te verstoren.
Dit project ontwikkelt en toetst de effectiviteit van een praktisch toepasbaar programma met veelzijdige, botbelastende oefeningen die goed aansluiten bij de behoeften en mogelijkheden van wielrenners. Het programma wordt ontworpen in nauwe samenwerking met sportartsen, fysiotherapeuten, trainers en wielrenners zelf, zodat het optimaal aansluit bij de realiteit van de wielersport. Vervolgens wordt in een langdurige interventiestudie onderzocht of dit programma leidt tot verbeteringen in botdichtheid en botstructuur. Hiervoor worden geavanceerde methoden gebruikt, zoals DEXA- en HR-pQCT-scans, die subtiele veranderingen in botgezondheid zichtbaar maken. Studenten van de hogeschool spelen een actieve rol bij de uitvoering van het onderzoek.
De uitkomsten van dit traject bieden wielrenners, coaches en (para)medici concrete handvatten om de botgezondheid van wielrenners te verbeteren en fractuurrisico’s te verkleinen. Daarnaast worden de inzichten geïntegreerd in het onderwijs van de hogeschool, zodat toekomstige sportprofessionals direct profiteren van nieuwe kennis. Zo draagt het project niet alleen bij aan een betere begeleiding van sporters nu, maar ook aan de kwaliteit van het sportonderwijs en de sportzorg in de toekomst.
Contactinformatie
HAN University of Applied Sciences
Netwerkleden
bij aanvang project- Osteoporose Vereniging
- Stichting VolkerWessels Women's Pro Cycling Team
- Universiteit Maastricht
- VieCuri