WENSAM-IC: WENsen van patiënten en naasten bij SAMen beslissen op de Intensive Care
| Dossier | RAAK.PUB16.049 |
|---|---|
| Status | Initieel |
| Subsidie | € 327.473 |
| Startdatum | 1 juni 2026 |
| Einddatum | 31 mei 2028 |
| Regeling | RAAK-publiek |
| Thema's |
|
Jaarlijks worden 70.000 patiënten op een Intensive Care (IC) opgenomen. Hier worden veel beslissingen genomen over het inzetten, beperken of staken van een behandeling. Dit zal toenemen vanwege vergrijzing, complexiteit van IC-patiënten, toenemende medisch-technische mogelijkheden, maar ook beperkte middelen. Bij ‘Samen beslissen’ kiezen zorgverleners in overleg met patiënten voor de beste behandeloptie, aansluitend bij persoonlijke wensen.
De wensen van patiënten over een IC-behandeling lopen uiteen. Regelmatig is onzeker wat de patiënt zou willen, omdat IC-patiënten vaak niet (volledig) bij bewustzijn zijn. Hoewel een behandelbeslissing of -beperking een medisch besluit betreft, is het belangrijk dat de wensen van de patiënt hierin meegenomen worden. Daarom is het belangrijk dat iemand de wensen van de patiënt inbrengt tijdens (familie)gesprekken en overleggen. Vaak is dit een naaste of IC-verpleegkundige. Hierover communiceren zorgprofessionals met naasten, die namens de patiënt keuzes zullen moeten maken (wettelijk vertegenwoordigers). Gezien deze uitdagingen op een IC is gezamenlijke besluitvorming nog meer van belang. De vraag vanuit de IC was hoe IC-verpleegkundigen het gesprek rond Samen beslissen tijdig konden aangaan, en patiënt en naasten hierbij ondersteunen.
Onderzoeksvraag:
Op welke wijze kunnen IC-verpleegkundigen patiënten en naasten tijdens IC-opname ondersteunen bij het proces van Samen beslissen, en het in kaart brengen en bespreken van wensen van de patiënt, zodat keuzes voor passende zorg aansluiten bij de patiënt, maar ook rekening houden met de beschikbare middelen?
Doel van dit project is om voor en door zorgprofessionals en samen met ervaringsdeskundigen een interventie te ontwikkelen om de wensen van patiënten bij behandelbesluiten in te kunnen brengen. Deze interventie wordt ontwikkeld via ontwerpgericht onderzoek en zal vervolgens in een pilot getest worden op haalbaarheid, acceptatie en uitvoerbaarheid. Daarnaast wordt een implementatieadvies geschreven zodat patiënten, naasten en zorgprofessionals de ontwikkelde methode in hun eigen context kunnen gebruiken.
Contactinformatie
HAN University of Applied Sciences
Lilian Vloet, contactpersoon
Consortiumpartners
bij aanvang project- Nederlandse Vereniging voor Intensive Care
- Radboud universitair medisch centrum
- Stichting Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis
- Stichting Family and patient Centered Intensive Care
- Stichting Rijnstate Ziekenhuis
- Stichting Vilans
- Verpleegkundigen & Verzorgenden Nederland (V&VN)